physicaltherapy.co.il

שורש כף היד - תסמונת התעלה הקרפאלית

מאמר נכתב על ידי כמו חדש - מכון פיזיותרפיה


מה זה?

התעלה הקרפאלית היא למעשה אזור צר בשורש כף היד, מעין חלל סגור מצדדיו ומתחתיו (עצמות שורש כף היד - "העצמות הקרפאליות") ומעליו (רצועה). בתעלה זו עוברים מבנים רבים וחשובים - וביניהם העצב המדובר הוא העצב המדיאני, המעביר למח את התחושות מהאגודל ומשתי האצבעות הסמוכות לו, ומפעיל חלק משרירי כף היד.

כל התגברות של לחץ בתוך התעלה תביא ללחץ על העצב העובר בה. לחץ זה עלול לגרום להפרעה בתפקוד העצב, שמתבטאת בהתחלה בתחושות של עקצוצים והירדמויות בצד הפנימי של שלוש האצבעות המדוברות, בעיקר בלילה, ובהמשך התפשטות ההירדמויות לשעות היום, ופגיעה בתפקוד השרירים השייכים לעצב זה.

גורמים

אחד הגורמים להתגברות הלחץ בתעלה הקרפאלית הוא מנח סטטי ממושך של כף היד בכיפוף כלפי מעלה (כמו בעבודה עם עכבר מחשב). מנח זה מותח את הרצועה המהווה את תקרת התעלהולוחצת את המבנים שבתוכה כלפי מטה, וביניהם, כאמור, את העצב. גורם נוסף לתסמונת הזו הוא לחץ הנובע מעליית הנפח של אחד מיתר המבנים העובר בתעלה, כדוגמת דלקת באחד הגידים השכנים. גם התעבות הרצועה המהווה את תקרת התעלה, או גודש כלי הדם בה יגרמו לאותה תופעה.

כיצד מאבחנים?

ישנן אבחנות מבדילות רבות הגורמות להירדמויות ונמלולים של כף היד, חלקה או כולה - החל מלחץ עצבי ברמת עמוד השדרה הצווארי, דרך לחצים לכל אורך מהלך עצבי כף היד וכלה בלחץ על עצב אחר ושונה, המזין את אצבעות היד האחרות.  פיזיותרפיסטים,יבצעו ראיון  שיוביל לכיוון בדיקות ואבחנה מדויקים.

הקשה על התעלה עם אצבע הפיזיותרפיסט מעל מיקום העצב, הישארות במנח סטטי של כיפוף שורש כף היד וביצוע מתיחה של העצב המדיאני - הם רק חלק מן הבדיקות הרלבנטיות, אשר הפקת הסימפטומים הרלבנטים בהן מחזקת את האבחנה. בידי הרופא קיימת אפשרות לשלוח את המטופל לבדיקת מוליכות עצבית של העצב המדיאני.(EMG) .בדיקה זו יכולה לעזור בקבלת התמונה האבחונית, אך יש לזכור, כי תוצאותיה לא תמיד מצביעות על קיום הבעיה או על חומרתה.

טיפול פיזיותרפי

ישנם מספר אפשרויות טיפולי פיזיותרפיה אפשריים, וביניהן עיסוי איזור התעלה, שימוש בטכניקות להנעת העצב בתעלה לשחרורו ולשיפור זרימת הדם אליו, חיזוק שרירי רצועת הכתפיים, ייעוץ ארגונומי לסידור נכון יותר של סביבת העבודה על המחשב, שימוש באולטרה-סאונד להפחתת התהליך הדלקתי וכן הלאה.
אופציות טיפוליות נוספות הן שימוש בתרופות אנטי דלקתיות, הזרקה של סטרואידים למקום ואף ניתוח, שמטרתו הפחתת הלחץ המכאני על העצב המדיאני בתעלה.

חשוב מאוד לוודא, לפני שפונים לאופציה של ההזרקה, לא כל שכן לניתוח, כי האבחנה שנעשתה אכן נכונה ולא מדובר בגורם אחר להופעת הסימפטומים, אשר ניתוח או הזרקה מקומית בוודאי לא יעזרו לטיפול בהם.

בנוסף, מומלץ מאוד לבקש מן הרופא, גם אם לא הציע מיוזמתו, להפנות לטיפול פיזיותרפי,וזאת משתי סיבות עיקריות: האחת, בידי הפיזיותרפיסט עומדים כלים לבדיקה ולהערכה כוללת של המטופל, על שלל הגורמים, העלולים לגרום לבעיה, ולטפל בהם. הסיבה השנייה היא אחוזי הצלחה לא מבוטלים בטיפול הפיזיותרפי, אשר פעמים רבות מייתר את הצורך באמצעי טיפול אגרסיביים יותר

.
כמו חדש - מכון פיזיותרפיה המטפל בבעיות אורטופדיות, ווסטיבולריות ונשימתיות.
טלפון 03-7360348 , הגליל 78 גני תקוה09/01/2015    המאמר עודכן בתאריך 09/01/2013    physicaltherapy.co.il
פורום פיזיותרפיה

לפניך בעלי מקצוע מומלצים בתחום פיזיותרפיסטים

כמו חדש - מכון פיזיותרפיה
"כמו חדש" הוא מכון פיזיותרפיה המטפל בבעיות אורטופדיות, ווסטיבולריות ונשימתיות. שם המכון "כמו חדש" משקף את מצבם של מאות מטופלים שיצאו "כמו חדשים", בהתאם לייעודו המרכזי , להשקפת עולמו ולשאיפתו של מקים המכון, אורן לרנר,..

הגליל 78 גני תקוה


כמו חדש - מכון פיזיותרפיה
לרשימת כל בעלי המקצוע בתחום פיזיותרפיסטים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר physicaltherapy.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 physicaltherapy.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פיזיותרפיסטים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום פיזיותרפיה
דברו עוד היום עם פיזיותרפיסט מומחה
אנחנו עובדים עם פיזיותרפיסטים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!