physicaltherapy.co.il

בואו להכיר את מרב ווטמברג - מנהלת מכון התפתחותי לילדים

מאמר נכתב על ידי מרב ווטמברג - פיזיותרפיה התפתחותיתמירב החלה את דרכה בעולם הפיזיותרפיה בשנת 1989, ומאז מחזורים שלמים של ילדים נהנו מטיפוליה המסורים


מתי הפכת להיות פיזיותרפיסט ומדוע בחרת דווקא בתחום התמחות של פיזיותרפיה לילדים?


סיימתי
בית ספר לפיזיותרפיה בשנת 1989. את ההחלטה להתמחות בילדים קיבלתי עוד לפני שהתחלתי את הלימודים. מאז ומתמיד ידעתי שארצה לעבוד עם ילדים ומייד עם סיום לימודי התחלתי להתמחות בילדים.

העבודה עם ילדים מתגמלת, הם אמיתיים, מגיבים מהר, מחזירים אהבה, ומאתגרים בכל טיפול מחדש. אין ספק שגם העבודה עם ההורים מאתגרת. האהבה לעבודה עם ילדים רק התחזקה אצלי עם השנים.


מה הרקע שלך בעבודה עם ילדים?

במהלך שנות נסיוני בתור
פיזיותרפיסטית ילדים עבדתי במסגרות שונות המטפלות בילדים וכוללות מכון להתפתחות הילד (מרכז רפואי סורוקה ומרכז רפואי שניידר), מחלקות אשפוז (מחלקת ילדים, פגיה, טיפול נמרץ ילדים) גם בארץ וגם בארצות הברית, גנים טיפוליים (באר שבע וארצות הברית), תוכנית התערבות טיפולית בבתים (בארצות הברית), בתי ספר (בארצות הברית) וקליניקה פרטית.


אילו המלצות היית יכול לתת לצעירים שמתחילים במקצוע?


ללכת עם נטיות ליבם, ובעיקר להשקיע בבסיס. כשמסיימים בית ספר לפיזיותרפיה יודעים מעט מאוד מהידע שרוכשים עם השנים. צריך הרבה סבלנות בשנים הראשונות, והרבה השקעה אך היא משתלמת בעתיד.


כיצד בא לידי ביטוי טיפול פיזיותרפיסטי בילדים ובתינוקות, לעומת במבוגרים?


בעבודה עם תינוקות אנחנו בעצם עובדים על מיומנויות שעדיין לא נרכשו לעומת החזרת מיומנויות שכבר היו קיימות אצל מבוגרים. אנחנו צריכים להיות יצירתיים כדי להביא את התינוק לעבודה מבלי היכולת לבקש ממנו מילולית מה לעשות, להתאים את עצמינו לתהליך התפתחותי שנמצא בשינוי כל הזמן, פונקציות שהתינוק מבצע היום אמורות להשתנות ולהתפתח בחודש הבא.

יש צורך להבין את התהליך ההתפתחותי הכוללני (התפתחות שפה, משחק, חברתיות) מפני שאצל התינוק כל ההתנהגות המוטורית קשורה לשלב ההתפתחותי ולמיומנויות אחרות.
אצל ילדים גדולים יותר יש צורך להיות יצירתיים כדי לגרום לשיתוף פעולה, עניין ואתגר בטיפול. בנוסף לכל יש צורך להתמודד עם ההורים ולקבל את שיתוף הפעולה שלהם כולל המשך תרגול בבית.


מה הם המקרים הנפוצים ביותר בהם תינוק נדרש לפיזיותרפיה, וכיצד את ממליצה להורים לטפל בהם?


תינוקות מופנים לטיפול בעיקר עקב אחור התפתחותי. טונוס שרירים נמוך/גבוה, גמישות יתר מפרקית, טורטיקוליס (הטיה של הראש לצד אחד) ואסימטריה תפקודית. אני הייתי ממליצה להורים להגיע כמה שיותר מהר לפיזיותרפיסט שמתמחה בהתפתחות.

יש לנו המון כלים לעזור, אפילו אם זה רק הדרכה קצרה להורים, ועדיף להקנות הרגלים טובים מאשר לתקן הרגלים לא טובים שכבר קיימים אצל התינוק.


האם תינוקות או ילדים שאינם מקבל טיפול פיזיותרפיסטי בזמן , עלולים לסבול מבעיות גם בעתיד?


לדעתי, תינוקות שאינם מקבלים טיפול בזמן מפספסים הזדמנות להתקדם ולהתפתח, לא רק מבחינה מוטורית. לדוגמא, תינוק שיושב בגיל 11 חודשים ואינו זוחל אינו יכול ללמוד מושגים בסיסיים כגון אומדן מרחק, או פתרון בעיות,  הוא נהיה מתוסכל ומשתמש הרבה בבכי כדי להשיג דברים.

הוא תלוי בסביבה שלו, אינו יכול להיות עצמאי ולהגיע לצעצועים שהוא רוצה לבד. מעבר לכך, יש גילאים שבהם ניתן להתחזק ולפתח יכולות מוטוריות שקשה יותר לפתח בעתיד. לדוגמא, תינוק שזוחל על שש מפתח את חגורת הכתפיים בתקופה זו באופן ייחודי לזחילה.


האם את מרגישה שהורים כיום מודעים לצורך בטיפולים אלו או שעליך להסביר להם את חשיבותם?


לדעתי יש הורים שמודעים לצורך ויש הורים שלא. יש בשוק הרבה יותר מידי אינפורמציה והרבה יותר מידי "מומחים". נראה לי שהרבה מההורים הולכים לאיבוד בתוך ים המידע הזה. הם אינם יודעים איך למיין את המידע ואיך להשתמש בו נכון והתוצאה היא בלבול גם בהתמודדות עם התינוקות.


האם את יכולה לתת מספר עצות להורים צעירים , כיצד עליהם להשכיב או להושיב את התינוק בצורה נכונה?


מאוד חשוב להשכיב את התינוקות כמה שיותר מהר על הבטן בזמן ערות. קיימת נטייה להפחיד את ההורים מפני מוות בעריסה וכתוצאה מכך ההורים משכיבים את התינוקות בעיקר על הגב. יש לזכור שההתפתחות המוטורית לכיוון זחילה והליכה מתחילה משכיבה על הבטן ושתנוחה זו חשובה ובסיסית להמשך התפתחות תקינה.

לגבי הושבה, עדיף לא להושיב את התינוקות בכלל אלא לתת להם להתיישב לבד. במידה והתינוק אינו מתיישב עד גיל 9 חודשים בערך רצוי להתייעץ עם איש מקצוע.


בטיפול עם מבוגרים, אנו יכולים לקבל פידבקים מתי כואב, מתי הטיפול מצליח ומתי לא. כיצד זה מתבטא בטיפול עם תינוקות?


גם אצל תינוקות אנחנו מקבלים פידבק לגבי כאב/אי נוחות והצלחה של הטיפול. איש מקצוע מנוסה יכול להבדיל בין בכי של אי נוחות, כעס או כאב. לרוב טיפולי הפיזיותרפיה בתינוקות אינם גורמים לכאב. לגבי הצלחה, מאוד קל לראות התקדמות אצל תינוקות וכמו בעבודה עם מבוגרים אנחנו מתקדמים לקראת מטרות טיפול מדידות ומזהים אותם בקלות.


ילדים מבלים שעות רבות מול המחשב והטלוויזיה, האם מבחינה פיזיולוגית מדובר בנזק או שמא הדבר תלוי באופן בו הם יושבים ובכסא או הכורסא בה הם משתמשים?


לדעתי ישיבה מרובה אינה טובה לאף אחד, כולל ילדים. הילדים וההורים שכחו כבר מה זה לרוץ בחוץ וסתם לשחק עם חברים משחקי חוץ. הכי חשוב בעיני להוציא את הילדים
החוצה ולהגביל את השעות שהם יושבים ברצף ליד מחשב או טלויזיה. כסא מותאם חשוב אולם, מאוד קשה לשלוט בתנוחת הישיבה של הילדים לאורך זמן.


למי כדאי לפנות בשאלות/בטיפול הנוגע להתפתחות התינוק?


כדאי לבדוק טוב את המקצוע, ההכשרה והנסיון של האדם אליו פונים ההורים. אפשר להתייעץ עם רופא הילדים אבל בסוף הדרך הקשיבו לעצמכם. אם נראה לכם שהתינוק אינו מתפתח כפי שאתם מצפים, לכו לפיזיותרפיסט/ית מומחים בילדים, להם יש את הכי הרבה ידע בנושא התפתחות. לצערי הרב, כיום כל אדם שני קורא לעצמו מומחה בתחום למרות שאין לו באמת הכשרה. אנשים הולכים לקורס של מספר חודשים וקוראים לעצמם מומחים בהתפתחות. בעיני זה עצוב ומסוכן.

לפעמים מגיעים אלי הורים אחרי שהוציאו הון על טיפולים, לא היה ברור להם בכלל מה עשו שם והם לא ראו שום התקדמות. בידקו היטב למי אתם הולכים ולמי אתם נותנים לטפל ביקר לכם מכל. אל תאמינו לכל מילה שאומרים לכם, ובדקו אם באמת השגתם את מה שרציתם מהטיפול.


הטיפ של מירב - תגבילו את זמן הישיבה של הילד, שילכו לרוץ ולשחק בחוץ

 


מרב ווטמברג הינה פיזוטרפיסטית המתמחה בטיפול בתינוקות וילדים , מנהלת מרכז התפתחותי בפ"ת
מנחם בגין 21 פתח תקווה, טלפונים: 052-2704080

 19/07/2013    המאמר עודכן בתאריך 19/11/2012    physicaltherapy.co.il
פורום פיזיותרפיה

לפניך בעלי מקצוע מומלצים בתחום פיזיותרפיה לתינוקות

מרב ווטמברג - פיזיותרפיה התפתחותית
מומחית לטיפול בתינוקות וילדים מטעם ארגון הפיזיותרפיה האמריקאי. בעלת ותק של 23 שנים בתחום. בעלת מרכז התפתחותי בפיזיותרפיה בפתח תקוה עם צוות של עוד שתי פיזיותרפיסטיות מנוסות. מטפלת בעיכוב התפתחותי, טורטיקוליס, היפוטוניה, היפרטוניה, אסימטריה, שיתוק..

מנחם בגין 21 פתח תקוה


לרשימת כל בעלי המקצוע בתחום פיזיותרפיה לתינוקות

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר physicaltherapy.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 physicaltherapy.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פיזיותרפיסטים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום פיזיותרפיה
מתעניינים בפיזיותרפיה לתינוקות? התקשרו עוד היום
אנחנו עובדים עם פיזיותרפיסטים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!