physicaltherapy.co.il

כאבי רגליים - איך פיזיותרפיה עוזרת לנו להמשיך ללכתבכל שנה מצטרפים קרוב ל-4 אחוז מהאוכלוסייה,  לקבוצת האנשים שסובלת מכאבי ברכיים ורגליים.
למזלם, מכוני פיזיותרפיה כבר מיומנים לטפל בהם
כאבי רגליים
כאבי רגליים מופיעים במגוון רחב של סיטואציות קליניות ומטופלים, וכיוון שהטיפול הניתוחי והתרופתי עליו אמונים האורטופדים אינו מתאים במעל ל-90% מן המקרים, פיזיותרפיסטים מהווים את טיפול "הקו הראשון" (היינו הטיפול המומלץ ביותר, לפחות ברוב המקרים) למגוון האבחנות של כאבים ברגליים.

אם נוסיף למשוואה גם את העובדה שזמן האבחון הממוצע של אורטופד מומחה עומד על כ-9 דקות (מתוכן רק כ-3 מוקדשות לבדיקה גופנית מקיפה), ואילו במסגרת מכון פיזיותרפיה תהליך לקיחת האנמנזה והבדיקה הגופנית מקבל לפחות 20 דקות זמן איכות בפגישה הראשונית, נבין מדוע במקרים רבים פיזיותרפיסטים מהווים לא רק את הטיפול המועדף, אלא גם את גוף האבחנה החשוב בין מגוון האבחנות המבדלות, שכפי שכבר ציינו רחב מאוד במקרה של כאבי רגליים.

בשורות הבאות ננסה לתמצת את הסיבות השכיחות של כאבי רגליים וכיצד הן יכולות להיות מטופלות במסגרת מכון פיזיותרפיה או על ידי פיזיותרפיסטים מומחים במסגרות אחרות.


הטיפול בכאבי ברכיים

הברך נחשבת על ידי האנטומיסטים למפרק הסבוך ביותר בגוף (בעל כמות הבורסות (שקיקי נוזל סיכוך סינוביאלי) הרבה ביותר, ליגמנטים, עצמות רבות וכו'), ולכן ברור שהאבחנה המבדלת של כאבי ברכיים רחבה מאוד, דורשת בדיקות הדמיה נוספות, ומשתנה בהתאם לגיל.


עם זאת, המצבים השכיחים ביותר של כאבי ברכיים שיכולים להיות מטופלים על ידי פיזיותרפיסטים הינם:


סינדרום פטלו-פמורלי

הסינדרום, הקרוי לעיתים גם "רגלי רצים" (runner's knee), נמצא על ידי תימותי נאוקס, חוקר הריצה המפורסם, כגורם השכיח ביותר לכאבי ברכיים קלים באנשים פעילים ספורטיבית, במיוחד מתחת לגיל 50. התסמין נגרם בגלל חיכוך לא מאוזן של עצם הפטלה (פיקת הברך, עצם עגולה וקטנה יחסית שמטרתה להעביר את כוח השרירים פושטי הברך, הקוואדריספס, אל השוק) לבין המסילה הגרמית עליה היא נעה בהליכה, ריצה וכו'- עצם הירך (הפמור).

החיכוך יוצר גירוי וכתוצאה מכך דלקת באותו שק של "נוזל סיכוך" סינוביאלי שבין פיקת הברך לעצם הירך- הבורסה הסאב-פטלארית. כתוצאה מכך מתפתחת תחושת כאב, בעיקר בצד הפנימי של הברך, שמוחמר לאחר מאמץ, ובמקרים קיצוניים יכולה להתפתח דלקת שתתפשט לבורסות (חללי נוזל סינוביאלי) נוספות

הטיפול: כרגיל תחילת האבחון מתבצעת במסגרת מכון פיזיותרפיה, אולם קיימת חשיבות עילאית גם לתרגול עצמי. מטרת התרגילים השונים הם חיזוק השרירים האמצעיים ברגל (השרירים המדיאליים, בייחוד ווסטוס מדיאליס), שחולשתם היחסית היא בדרך כלל הגורם לחוסר האיזון שבחיכוך.


פטלר-טנדניטיס

מכונה גם ב-"רגלי הקופץ" בשם העממי, נגרמת כתוצאה מדלקת בגיד הגדול שמחבר את עצם פיקת הברך לעצם השוק (טיביאה). הדלקת יכולה להגרם כתוצאה ממגוון טראומות ומיקרו-טראומות.

טיפול: בנוסף למנוחה ומריחת ג'ל אנטי-דלקתי (NSAIDS), פיזיותרפיסטים מומחים יכולים לסייע בחיזוק תחושת הפרופריורצפציה (תחושת המצב), שפגמים בה (כתוצאה מפגיעות חדשות או טראומות בעבר) יכולים לגרום לנזקים קשים למערכת הגידים והסחוסים בברך במהלך פעילות גופנית, אפילו פעילות קלה כמו ירידה במדרגות.


הטיפול בכאבי רגל

כף הרגל כוללת מעל ל-20 עצמות שונות, ועשרות מפרקים, רצועות וגידים. פגמים שונים במבנה כף הרגל יכולים לגרום לכאבים בחלקי הגוף השונים (החל מכף הרגל, דרך מפרקי הברך והירך, וכלה בכאבי גב), ובין השאר מכון פיזיותרפיה יכול לסייע במציאת הפתרונות הבאים:

  • אבחון בעיות במבנה הקשתות בכף הרגל (כמו פלטפוס) ויצירת טיפולים תותבים שונים (מדרסים באמצעות גבס, לוחות סנסוריים ועוד).
  • אבחון בעיות פרופריורצפציה שהן הסיבה העיקרית לנקעים חוזרים, וטיפול בהן.
  • אבחון של דלקות כתוצאה ממל פורמציות (פגמים ביצירה) גרמיות, כמו דורבנים ודומיהן, והפניה לבדיקות אבחנתיות נוספות וטיפול ניתוחי על ידי פודיאטר מומחה.


טיפול בכאבי גב ורגליים, אינו מתחיל מיד בטיפול פיזיותרפי, לפעמים מספיקה מנוחה או תרגילי שחרור כדי להיפטר מהכאבים. אם זה לא עוזר, יש לפנות למומחה בתחום 18/04/2013    המאמר עודכן בתאריך 18/04/2011    physicaltherapy.co.il
פורום פיזיותרפיה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר physicaltherapy.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 physicaltherapy.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פיזיותרפיסטים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום פיזיותרפיה
דברו עוד היום עם פיזיותרפיסט מומחה
אנחנו עובדים עם פיזיותרפיסטים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!