physicaltherapy.co.il

פיזיותרפיה לתינוקות - לשמור על הגב מגיל צעירפיזיותרפיה לתינוקות נועדה במקור לטפל בילדים עם מומים, אך עם השנים היא התפתחה לטיפול בטראומות פיזיות שונות עד גיל שלוש


פיזיותרפיה לתינוקות הינה תת תחום חדש ומתפתח בקצב מדהים במדעי הפיזיותרפיה והפיזיולוגיה. בשורות הבאות נסביר מהו יחודה של פיזיותרפיה לתינוקות, האם מומלץ להעדיף פיזיותרפיסט תינוקות מוסמך (ומהיא משמעותה של הסמכה זו), באילו בעיות פיזיותרפיה לתינוקות יכולה לטפל בצורה יעילה, ועוד .


ההבדלים בין תינוק למבוגר

אמרה רפואית מפורסמת גורסת כי "ילד אינו מבוגר קטן, ותינוק אינו ילד קטן". משמעותו של ביטוי נפוץ זה היא הדגשת הייחוד, מכל הבחינות (פיזיולוגית, פסיכולוגית, אנטומית וכו') בין תינוקות לקבוצות גיל אחרות.

המחלות האופייניות לתינוקות שונות לגמרי מאלו שנפוצות בקרב ילדים מבוגרים יותר, ובוודאי שנמצאות בתחום אחר לגמרי מאשר מחלות מבוגרים. ניקח דוגמא מתחום מוכר לכל פיזיותרפיסט: פגיעות טראומטיות.
פיזיותרפיה ילדים
הפגיעות הטראומטיות הרגילות, היינו פציעות כתוצאה של נפילה, מכה חזקה, תאונת דרכים וכו', נהנות משכיחות נמוכה עד אפסית בקרב התינוקות, כך שטיפול שיקומי בשברים, לאחר קיבוע ופגיעות עמוד שדרה לא נמצאים בראש סדר העדיפויות של פיזיותרפיה לתינוקות.

מאידך תחום אחר לגמרי מקבל משנה תוקף במקרה של אוכלוסיית התינוקות: מומים מולדים שונים, כולל שיתוק מוחין (CP), מלפורמציות (מום מולד ביצירת גפה לדוגמא) שונות וכו'.

הבדל משמעותי נוסף הוא הקושי לטפל באוכלוסיית התינוקות. כל פיזיותרפיסט טוב מבסס לפחות 30% (ועדיף כמה שרק אפשר יותר) מהטיפול על תרגילים אקטיביים בהשתתפות המטופל.

תרגילים כאלה דורשים הבנה וורבלית של פקודותיו של פיזיותרפיסט, ויכולת ריכוז וביצוע.

כל התכונות הללו לא מפותחות עדיין בתינוקות, בייחוד תינוקות רכים, ולכן פיזיותרפיה לתינוקות נאלצת למצא דרכים חלופיות לביצוע הטיפול, כמו תרגילים פסיביים, ניסיון לעניין את התינוק בצעצוע מסויים או פרס אחר (אוכל, חיבוק...), גירוי בחשמל ואפשרויות אחרות.

שתי הנקודות שהבאנו לעיל מסבירות מדוע בהחלט כדאי להעדיף מטפל פיזיותרפיסט שהוסמך לטיפול בתינוקות. בדרך כלל מדובר בתת התמחות טיפולית בת שנה עד שלוש שנים, וכמו בכל תחום אחר בפיזיותרפיה וברפואה בכלל, המון ניסיון.

למעשה, הייחוד הקיצוני של מטופלים תינוקות גורם למרביתם של הפיזיותרפיסטים שלא הוסמכו לכך במיוחד להפנות את ההורים למומחה בתחום.


בעיות רפואיות נפוצות הדורשות פיזיותרפיה לתינוקות

נתחיל ונאמר כי פיזיותרפיה, כמו אימון גופני, לא יכולה להזיק (במידה ונעשתה בצורה מקצועית) לאף אחד, ולמעשה קיימת המלצה כללית לכל ההורים לבצע תרגילים גופניים שונים (מותאמי גיל כמובן ) לתינוקותיהם וילדיהם.

עם זאת, פיזיותרפיה לתינוקות מומלצת במיוחד לאור מצבים (רפואיים ואחרים) שהפריעו או עודם מפריעים להתפתחותו המוטורית התקינה של התינוק.

בין השאר נמצא בקבוצת זו את שיתוק המוחין ופגיעות מולדות אחרות במערכת המוטורית (בהן הוכח כי פיזיותרפיה מוקדמת משפרת את סיכויי ההתפתחות התקינה וביצועים מוטוריים בהמשך). כמו כן מצבים שדרשו קיבוע ממושך, כמו ניתוחי גפיים סבוכים, ניתוחים כללים וכו', יכולים בהחלט להרוויח המון מפיזיותרפיה מותאמת גיל.09/12/2012    המאמר עודכן בתאריך 09/12/2010    physicaltherapy.co.il
פורום פיזיותרפיה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר physicaltherapy.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 physicaltherapy.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פיזיותרפיסטים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום פיזיותרפיה
מתעניינים בפיזיותרפיה לתינוקות? התקשרו עוד היום
אנחנו עובדים עם פיזיותרפיסטים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!