physicaltherapy.co.il

כיצד מטפלים בכאבי גב באמצעות פיזיותרפיהרוב האנשים סובלים לפחות פעם אחת בחייהם מכאבי גב, כעת נלמד איך מתמודדים איתם


באפידמיולוגיה (חקר הסטטיסטיקה של מחלות) ישנו מושג הקרוי "היארעות למשך חיים" (lifetime prevalence), המציין את הסיכוי שמחלה מסויימת תפגע בבן אדם לפחות פעם אחת במהלך חייו.

במקרה של בעיות אורטופדיות וראומטיות, כאבי גב נמצאים במקום הראשון : יותר מ80% שתסבלו בשלב כלשהו של חייכם (והסיכוי מגיע למעל ל-95% בבני 50 ומעלה) מכאבי גב.

בשורות הבאות ננסה לפרט בקצרה טכניקות טיפול בכאבי גב על ידי פיזיותרפיסטים, אם כי כמובן חשוב לזכור כי מדובר בנושא רחב מאוד, המכיל אלפי מחלות שונות, שלעיתים הטיפול בהם לא מתבצע אך ורק על ידי פיזיותרפיסטים אלא דורש התערבות ניתוחית או רפואית אחרת.


חיזוק זוקפי הגב

קבוצה של המון שרירים קטנים, הידועה בשמה הכללי "זוקפי הגב" (erector spinae mm.) אחראית על שמירת הצורה הזקופה של הגב (עם הקמירויות והקריעירויות האופייניות למבנה עמוד השדרה התקין) לאורך רוב מהלך היום.

מדובר בשרירים מאוד קטנים, ולכן פעילותם זניחה כאשר זקיפת הגב מתבצעת כנגד מאמץ. מסיבה זו הרמת משקולות, תרגילי כוח לגב, ואפילו מקרים מסויימים של נשיאת משקל כבד, מפעילה (ולכן גם מגדילה) בראש ובראשונה שרירים גדולים יותר, כמו שריר העכוז (glut. Max.), שרירי ההאמסטרינגס ואחרים.

עם זאת, בשאר פעילויות היום, כלומר ישיבה, הליכה וכו' (מצבים בהם אנו מבלים מעל ל18 שעות ביום בדרך כלל) זוקפי הגב אחראים לשמור על צורת הגב התקינה, ובדרך כלל חולשה שלהם אחראית בחלקה לרוב הסיבות של כאבי גב (כולל פריצות דיסק, פגיעות עצביות ודלקות שרירים מקומיות).

מסיבה זו פיזיותרפיסטים מומחים בתחום של טיפול בכאבי גב נאבקים רבות לנסות ולחזק את השרירים הללו, במיוחד כמניעה ראשונית (עוד לפני שיש צורך לבצע טיפול בכאבי גב בצורה אגרסיבית יותר).

הדבר דורש יצירתיות מצדם של פיזיותרפיסטים, ובמיוחד המון התמדה של המטופל, כיוון שכפי שכבר אמרנו הדרך לחזק את השרירים הללו היא באמצעות תרגילים ארוכים מאוד בעצימות נמוכה: תרגילי העלאת והורדת אגן בשכיבה, תרגילי פשיטת גב סטטיים ועוד.


טיפול בכאבי גב באמצעות חשמל

על אף השם המפחיד, מדובר בכלי עבודה אהוב על פיזיותרפיסטים בכלל ובתחום של טיפול בכאבי גב בפרט. קיימות כמה גישות של טיפול בחשמל, כאשר אנו נתייחס אך ורק לנפוצה שבהן:

גירוי חשמלי באמצעות אלקטרודות המודבקות לעור יכול לגרות בצורה ספציפית (על ידי בחירת תדר מסויים מאוד ומיקום נכון של האלקטרודות) את סיבי הכאב. הרעיון שמאחורי טכניקת טיפול בכאבי גב "מוזרה" זו נשמע אולי פרדוקלי: להפעיל את סיבי הכאב.

הרציונל הוא שסיבי הכאב, כמו כל עצב בגוף, זקוקים לחומרים כימיים (נוירוטרנסמיטורים) כדי להעביר את הסיגנל שלהם הלאה. כאשר הם מופעלים ביתר, מהר מאוד הם יתרוקנו מאותם חומרים כימיים ולמעשה לא יוכלו יותר להעביר כאב.

יתרה מזאת, לגוף מנגנוני בקרה רבים נוספים שמופעלים להוריד את תחושת הכאב כאשר עצב מסויים "משתגע" ומתחיל לירות בתדירות גבוהה מידי (כמו שמתרחש בעקבות טיפול בחשמל). בין השאר הגוף משחרר חומרים לדם הדומים למורפיום (אנדורפינים), וכן משתמש בעצבים מעכבים (אינהיביטוריים) "להרגיע" את העצב הסורר.אז למה זה טוב?

כאב לא רק שנוא עלינו, אלא גם שנוא על פיזיותרפיסטים. אף שהגורם הראשוני לכאב הוא בדרך כלל דלקת או לחץ מקומי, הכאב בתורו מגביר את התהליכים הללו (במעין מעגל הסלמה) ולמעשה הופך לבעיה בפני עצמה.

לפיכך טיפול בכאב הוא לא רק טכניקת טיפול בכאבי גב סימפטומטית (בתסמינים), אלא גם עוזרת בפתרון חלק מן הגורמים הראשוניים להווצרות הכאבים.
18/05/2013    המאמר עודכן בתאריך 22/04/2019    physicaltherapy.co.il
פורום פיזיותרפיה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר physicaltherapy.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 physicaltherapy.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פיזיותרפיסטים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום פיזיותרפיה
דברו עוד היום עם פיזיותרפיסט מומחה
אנחנו עובדים עם פיזיותרפיסטים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!