physicaltherapy.co.il

פורום פיזיותרפיה

מנהלי הפורום:
עדיאל הלמן פיזיותרפיה
עדיאל הלמן פיזיותרפיה
פיזיוטרפיסט, תואר B
הודעות רלוונטיות מהפורום:
ניתוח בכף היד
12/01/2021 21:31 שלום, לפני חודש עברתי ניתוח להוצאת שוואנומות בכף היד. יש לי חתך באורך 6 ס"
הידרוצפלוס
13/01/2021 14:47 אמא שלי לאחר ניתוח הידרוצפלוס,אני מחפש פיזותרפיסט/מכון פיזותרפיה מעולה שהה
כאב בקרסול
13/04/2021 08:58 שלום שלומי. ישנם ממצאים של פתולוגיות שונות סביב הקרסול שלך אך זה לא מספיק
צלקת ניתוחית בכף היד
14/01/2021 18:25 שלום עדיאל, תודה על התשובה המהירה. עבר כבר חודש אחרי הניתוח אבל על חלק מהצל
כניסה לפורום

קרע במיניסקוס

המדריך הרפואי המקיף!

 
המיניסקוס הוא חתיכה של סחוס אשר משמשת ככרית בין עצם הירך לשוקה שלכם. קיימים שני חלקי מיניסקוס בכל מפרק ברך.
המיניסקוס עלול להינזק או להיקרע במהלך פעילויות אשר מפעילות לחץ על מפרק הברך או מסובבות אותו. דחיפה או התקלות חזקה על מגרש הכדורגל או על מגרש הכדורסל עלולה להסתיים בקרע במיניסקוס.
אולם, אינכם חייבים להיות ספורטאים כדי לסבול מקרע במיניסקוס. קרע במיניסקוס עלול להיגרם פשוט ע"י קימה מהירה מדי מתנוחת כריעה.
תלוי בחומרת הפציעה שלכם, אפשרויות הטיפול משתנות בין טיפול תרופתי ביתי לניתוח במרפאת חוץ. אתם יכולים לעזור למנוע את הפציעה ע"י ביצוע תרגילים אשר יחזקו את שרירי הרגליים שלכם וע"י שימוש בטכניקות נכונות במהלך פעילות הכוללות מגע או ספורט.
 

סיבות לקרע במיניסקוס

המיניסקוס עלול להיקרע במהלך פעילויות אשר גורמות למגע או לחץ ישירים מתזוזה או סיבוב כפויים. סיבוב או פניה, כריעה עמוקה או הרמה של משקל כבד פתאומיים, עלולים להוביל לפציעה. ספורטאים רבים נמצאים בסיכון לחוות קרע במיניסקוס.
ענפי ספורט הדורשים סיבובים ועצירות פתאומיות, עשויים להעמיד אתכם בסיכון גבוה יותר לקריעת המיניסקוס. כמה מענפי הספורט הללו כוללים:
 • פוטבול
 • כדורסל
 • כדורגל
 • טניס
לפי מחקר שנערך בבית חולים שמתמקצע במחלות ילדים, התגלה שתופעת הקרע במיניסקוס גדלה משמעותית והפכה לנפוצה בקרב ילדים. הסיבה לכך היא: ילדים משתתפים בפעילויות ספורט מאורגנות כבר בגיל מוקדם. בנוסף, כאשר מתרכזים רק בסוג ספורט אחד, יותר סביר שהילד יסבול מקרע במיניסקוס. אפשר להגיד אותו דבר על מתבגרים אשר לוקחים חלק בספורט תחרותי.
המיניסקוס נחלש עם הגיל. קריעות נפוצות יותר אצל אנשים מעל גיל 30. תנועות כמו פסיעות או כריעות עלולות לגרום לפציעה אצל אנשים עם מיניסקוס חלש.
אם אתם סובלים מדלקת פרקים ניוונית, אתם בסיכון גבוה יותר לפגוע בברך שלכם או לקרוע את המיניסקוס. דלקת מפרקים ניוונית היא הפרעת מפרקים נפוצה, אשר כוללת כאב וקשיחות במפרקים הנגרמת מהגיל, משחיקה ומקריעה.
כאשר אדם מבוגר יותר חווה קרע במיניסקוס, סביר להניח שהסיבה לכך היא התנוונות. מצב זה מתרחש כאשר הסחוס בברך נעשה חלש ודק יותר, כתוצאה הוא נעשה קל יותר לקריעה.
 

סימפטומים של קרע במיניסקוס

כאשר קרע במיניסקוס מתרחש, אתם עשויים לשמוע צליל מתפצפץ מכיוון הברך שלכם, לאחר מכן אתם עשויים לחוות:
 • כאב, במיוחד כשנוגעים באזור
 • נפיחות
 • קושי בלהזיז את הברך או חוסר יכולת להזיז או בטווח תנועה מלא
 • תחושה של נעילה או משיכה בברך
 • תחושה כי הברך שלכם "בורחת" או שהיא אינה יכולה להחזיק את המשקל שלכם
אתם עשויים לחוש בנוסף תחושת החלקה התפצפצות, מה שבדרך כלל מצביע על חתיכת סחוס שהשתחררה וכעת חוסמת את מפרק הברך.
צרו קשר עם הרופא של אם אתם חווים כל אחד מהסימפטומים הללו והם נמשכים בעקביות יותר מכמה ימים או מתרחשים לאחר שהברך שלכם נפגעה. התקשרו לרופא שלכם באופן מידי אם הברך שלכם ננעלת ואינכם יכולים לקפל אותה אחרי מתיחה.
 

אבחון קרע במיניסקוס

בדיקה פיזית
לאחר שדנתם עם הרופא שלכם על הסימפטומים, הוא יבדוק את הברך שלכם ויבחן את טווח התנועה. הוא יסתכל מקרוב על הנקודה בה המיניסקוס ממוקם בברך שלכם.
בנוסף, הרופא שלכם עשוי לבצע את מבחן מקמורי (McMurray )  כדי לחפש קרע במיניסקוס. מבחן זה כולל כיפוף הברך שלכם ואז יישור הברך והזזת הברך מצד לצד. אתם עשויים לשמוע צליל פצפוץ קל במהלך הבדיקה, אשר עשוי להצביע על קרע במיניסקוס.

מבחני הדמיה
ניתן להזמין מבחני הדמיה על מנת לאשר קרע במיניסקוס. מבחנים אלו כוללים:
 • צילום רנטגן של הברך
  מבחן זה לא יראה קרע במיניסקוס. אולם, המבחן יכול להיות שימושי כדי לקבוע האם יש סיבות אחרות לכאב הברך שלכם, כמו דלקת מפרקים ניוונית.
 • MRI
  MRI משתמש בשדה מגנטי כדי ליצור תמונות מרובות של הברך שלכם. MRI מסוגל לצלם תמונות של הסחוס והרצועות שלכם כדי לקבוע האם קיים קרע במיניסקוס.
בעוד ש- MRI יכול לעזור לרופא שלכם לבצע אבחנה, המכונה אינה נחשבת אמינה ב- 100%. לפי מחקר שנערך בשנת 2008, יכולת הדיוק של ה- MRI באבחון קרע ממשי במיניסקוס עומדת על 77%.
לפעמים, קרע במיניסקוס לא יופיע ב- MRI מפני שהקרע עשוי להזכיר מאוד ניוון או שינויים הקשורים בגיל. בנוסך, רופא עלול לבצע אבחנה שגויה של קרע במיניסקוס. הסיבה לכך היא שקיימים מבנים באזור הברך אשר עשויים להידמות לקרע במיניסקוס.
אולם, שימוש ב- MRI עזר להפחית את הצורך בארתרוסקופיה אצל אנשים מסוימים.
 • אולטרסאונד
  מכונת אולטרסאונד משתמשת בגלי קול כדי לצלם תמונות בתוך הגוף. בדיקה זו תקבע אם יש לכם סחוס רופף אשר עשוי להיתפס בברך שלכם.
 • ארתרוסקופיה
  אם הרופא שלכם אינו מצליח לקבוע את הסיבה לכאב הברך שלכם בעזרת הטכניקות הללו, הוא עשוי להציע ארתרוסקופיה כדי לבחון את הברך שלכם. אם אתם דורשים ניתוח, גם במצב זה סביר להניח שהרופא יזמין ארתרוסקופיה.
בארתרוסקופיה, מבצעים חתך קטן ליד הברך. הארתרוסקופ מכשיר סיב אופטי דק וגמיש, אשר ניתן להחדיר דרך החתך הקטן. יש לו אור ומצלמה קטנים. אפשר להעביר כלים כירורגיים דרך הארתרוסקופ או דרך חתך נוסף בברך.
לאחר ארתרוסקופיה, בין אם למטרת בדיקה או למטרת ניתוח, המטופלים יכולים לחזור הביתה באותו היום.
 

טיפול בקרע במיניסקוס

בתחילה, כדי לטפל בקרע במיניסקוס עם טכניקות קונסרבטיביות אשר כוללות מנוחה, קרח, קומפרסיה והגבהה או בשיטת ה"מקקה":
 • מנוחה- תנו מנוחה לברך שלכם. השתמשו בקביים על מנת מהמשקל להכביד על המפרקים. המנעו מכל פעילות אשר מחמירה את הכאב בברך שלכם.
 • קרח-  הניחו קרח על הברך שלכם כל 3 עד 4 דקות במשך חצי שעה.
 • קומפרסיה- דחסו או עטפו את הברך בתחבושת אלסטית כדי להפחית דלקת.
 • הגבהה- הגביהו את הברך שלכם על מנת להפחית נפיחות.
אתם יכולים גם לקחת בנוסף תרופות כגון איבופרופן (אדוויל), אספירין או כל סוג אחר של תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (NSAIDs), כדי להפחית כאב ונפיחות מסביב לברך שלכם.
לא מומלץ להשעין את משקלכם על הברך הפצועה אם הפעולה מכאיבה לכם. הרופא שלכם עשוי להמליץ על פיזיותרפיה כדי לחזק את השרירים הסובבים את הברך שלכם.
פיזיותרפיה יכולה לעזור בהפחתת הכאב ובהגברת היציבות ויכולת התנועה של הברך שלכם. הפיזיותרפיסט שלכם עשוי להיעזר בטכניקות עיסוי על מנת להפחית נפיחות וקשיחות.

ניתוח
אם הברך שלכם אינה מגיבה לטיפולים המופיעים למעלה, הרופא שלכם עשוי להמליץ על ניתוח ארתרוסקופיה. הרופא שלכם ייתן לכם הוראות מדויקות איך להתכונן לניתוח מסוג זה. כמה דוגמאות להוראות אלה עשויות להיות:
 • התאימו לעצמכם קביים לפני הניתוח שלכם ולמדו כיצד להשתמש בהם.
 • השלימו דרישות תרום - ניתוח כגון: בדיקות דם, צילום רנטגן, MRI, EKG ושאר אישורים רפואיים, כולל אישור הרדמה.
 • וודאו שקיבלם מרשם למשככי כאבים לפני הניתוח שלכם.
 • המנעו מאכילה ושתיה בלילה שלפני הניתוח.
הודיעו לרופא שלכם אם אתם חווים מצבים אשר עלולים למנוע מכם לעשות את הניתוח, מצבים אלו כוללים:
 • חום
 • זיהום
 • הצטננות
 • פצע פתוח
המנתח יבצע חתך קטן בברך שלכם. המנתח יחדיר כלים ומצלמה דרך החתך כדי לתקן או לגזום את המיניסקוס הפגוע. ההליך כולו נמשך בדרך כלל שעה בערך.
אתם לרוב יכולים לחזור הביתה באותו יום אחרי ההליך. החלמה מלאה תיקח זמן. אולם, אתם יכולים להתחיל להשתתף בפיזיותרפיה ימים ספורים לאחר הניתוח.
אם ההליך שלכם כולל תיקון המיניסקוס, זמן ההחלמה והשיקום הוא בערך 6 שבועות. אתם תלכו עם מאחז לברך (כמו גשר לברך) או עם קביים במהלך זמן זה.
ניתוח מערב סיכונים ומומלץ לדבר עם הרופא שלכם כדי לקבוע כי אתם אכן מועמדים טובים להליך זה. תקופת ההחלמה תכלול ביקורים קבועים אצל הרופא כמו כן פיזיותרפיה, כדי לחזר את השרירים התומכים בברך שלכם.
 

טיפים כדי למנוע קרע במיניסקוס

אתם יכולים למנוע קרע במיניסקוס ע"י ביצוע תרגילים באופן קבוע אשר מחזקים את שרירי הרגליים שלכם. ביצוע תרגילים אלו באופן קבוע, יעזור לייצב את מפרק הברך שלכם ולהגן עליו מפני פציעה.
אתם יכולים בנוסך להיעזר בציוד מגן במהלך פעילויות ספורט או במאחז כדי לתמוך בברך שלכם במהלך פעילויות אשר עשויות להגביר את הסיכון לפציעה.
תמיד בצעו את התנוחה הנכונה כאשר אתם מתאמנים או משתתפים בפעילויות אשר עשויות לגרום ללחץ על מפרק הברך שלכם. זה תמיד רעיון טוב:
 • להתחמם ולהתמתח לפני התעמלות
 • להשתמש בציוד מתאים, כגון נעליים אתלטיות המעוצבות במיוחד עבור הפעילות שלכם
 • לקשור ולחזק היטב את השרוכים בנעליים שלכם
 • ללמוד את הטכניקה הנכונה עבור הפעילות שבה אתם לוקחים חלק
 

התבוננות לטווח הארוך אחרי ניתוח

בעזרת אבחנה נכונה ודבקות בטיפול, הברך שלכם יכולה לחזור לטווחה התנועה והתפקוד שהיו לה לפני הפציעה. אם קרע במיניסקוס לא מטופל בניתוח, הפוטנציאל להחלמה תלוי באזור הקריעה.
לסחוס אין אספקת דם משמעותית, מה שעשוי להשפיע על יכולתו להחלים. אולם, יש אזורים מסוימים במיניסקוס, כגון החלק החיצוני אשר בו יש יותר כל דם וסיכוי ההחלמה בהם גבוה יותר.
 
 
 
 
 

קרע במיניסקוס - שאלות פופלאריות של גולשים

לאחר קרע במיניסקוס, שאלה לגבי מכשיר כושר מומלץ
06/06/2018 09:04   |   ארקדי

לבריכה ואז אני שוחה במסלול המהיר. במקצועי , אני מהנדס תוכנה ורוב היום מבלה בישיבה. לפני כ 3 חודשים, קבלתי פציעה בברך, זה קרה לי במהלך אימון, אבחנו אצלי קרע במיניסקוס המדיאלי ועשיתי חודש וחצי פזיוטרפיה. לפני 3 שנים, נפצעתי גם כן, במהלך חופשת סקי, הרגשתי בדיוק את אותם התסמינים, בגלל שבאתי להבדק לאחר כחודשים..

שאלה ותהיה לגבי טיפול
28/10/2015 20:11   |   רותי

שלום רב נשלחתי לפיזיותרפיה עקב קרע במיניסקוס ושחיקה של הברך. וברצוני לדעת האם טיפול בבעיה זו יכול לכלול עיסוי של הבטן התחתונה ושל הירך מן הברך ומעלה? הפיזיותרפיסט טוען שיש לי שריריםעסקים מובילים בתחום קרע במיניסקוס

מצטערים, אך לא נמצאו תוצאות מתאימות..
Copyright © 2021 physicaltherapy.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פיזיותרפיסטים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום פיזיותרפיה
דברו עוד היום עם פיזיותרפיסט מומחה
אנחנו עובדים עם פיזיותרפיסטים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!